Tifo Nedir? Nasıl Geçer?

Tifo Nedir?

Tifo; genelde yediğimiz mikroplu yiyeceklerden veya içtiğimiz mikroplu su gibi sıvı besinlerden vücudumuza bulaşan mikrobik bir hastalıktır. En tehlikeli özelliklerinden birisi bulaşıcı olmasıdır. Tifo mikrobu yoluyla kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Genelde sonbahar aylarının başlarında ve yaz aylarının sonlarına doğru görülür ve bulaşmaya başlar.

Tifo mikrobu yani tifo hastalığı beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğerleri ve kalbi kısacası birçok organımızı ve sinir sistemimizi etkileyen bir hastalıktır.

Bu kadar önemli sağlık sorunlarına yol açabilecek tifo hastalığı bulaşan bir kişinin iyi tedavi edilmesi gerekmektedir eğer bulaşmamışsa fakat şüpheler varsa iyi bir şekilde tedavi edilerek bulaşabilecek tifo mikrobundan en iyi şekilde korunulması gerekmektedir.

Tifo Hastalığı Nasıl Geçer?

Tifo hastalığının geçmesi için yapılması gereken yine yiyecek ve içecek tüketilmesidir fakat her türlü yiyecek ve içecek değil tabii ki. Meyve suları, hoşaflar, limonata, portakal suyu, hastalığın geçmesinde yardımcı olacaktır. Veya meyve sebze püreleri başta olmak kaydıyla karbonhidrat, protein ve vitamin açısından zengin besinlerin tüketilmesi hastalığın geçmesinde ve tifo virüsünün vücuttan çıkmasına destek olacaktır.

Bunlardan ayrı olarak unutulmaması gereken ve en önemli besinlerden birisi olan su da tifo hastalığının geçmesi konusunda baş yardımcılardan birisidir.

İlginizi Çekebilir:  Migrеn nasıl oluşur, nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir