Tik Bozukluğu ve Tedavisi

Tik, amaçsız bir şekilde vücudun belirli veya belirsiz süreli şekilde, ani, hızlı ve kısa süreli şekillerde aynı hareketleri tekrarı veya sesleri çıkarmasıdır. Tek çeşit bir hareket gözleniyor ise basit tik, aynı anda sesli ve motor belirtiler gözleniyor ise karmaşık tikten bahsedilebilir. Motor tik denilen tikler başı sürekli bir şekilde hareket ettirme, göz kırpma, kaş çatma, sırıtma, dudak büzme veya germe, burun kanatlarını oynatma, omuz atma gibi tekrarlayıcı hareketler iken sesli tikler ise öksürme, hıçkırma, burun çekme, boğaz temizleme gibi solumun yoluyla alakalı tiklerdir. Tik bozuklukları her ne kadar merkezi sinir sistemi kaynaklı olsa da ilerleyici değildir. Genellikle ailevi bir şekilde ortaya çıkar.

Tik bozukluğunun yüzdesel rakamı çocuklar açısından %10’dur. Genellikle 6-7 yaşlarında başlar ve geçici tikler bir sene içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Karmaşık tik benzeri olan Tourette sendromu da aynı hastada ses ve hareket tiklerinin farklı dönemlerde görülmesi durumudur. Bu durum da yine 18 yaşından önce görülmektedir.

Tik bozukluğu olan hastalarda genellikle hiperaktivite ya da obsesif kompülsif bozukluk (bir yerlere dokunma, içinden sayı sayma, kolayca bir şeyleri takıntı haline getirme, vb.) da görülmektedir. Bu korelasyon tik bozukluğu ile hiperaktivite ve dikkat bozukluğu arasında %50 iken obsesif kompülsif bozukluka ise %35 civarındadır.

Tikler sonradan kaybolacağı gibi tekrar edişi de sayıca artabilir. Buna bazı ilaçlar yan etkileri sebebiyle neden olurken, stres, heyecan gibi duygular da tiklerin tekrarını arttırabilir.

İlginizi Çekebilir:  Can Sıkıntısı Nasıl Geçer?

Tikler kişinin hayatını sürdüremeyeceği hale geldiği takdirde hastaya ilaç tedavisi uygulanmaya başlanır. Tikler tipik olarak zaman içerisinde kaybolup bazı etmenlere göre tekrar ortaya çıktığı için bu ilaç tedavisi sürekli değildir. Çocukları sahip oldukları tik nedeniyle azarlamak bu davranışlarının azalmasında bir etki yaratmaz. Arttırıcı bir etkide bile bulunabilir. Tikin ortaya çıktığı gözlenirse çocuğun dikkatini başka yere çekmek izlenebilecek bir yoldur. Tikin göz ardı edilmesi tedavi açısından faydalıdır. Tik sahibi olan çocuğun olası stres kaynaklarından uzak tutulması mantıklı bir davranış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir