Tik Neden Olur? Tik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tik nedir? Tik için kısaca kas kasılmaları diyebiliriz. Ritmik olmayan, istemsiz, birey tarafından kontrol edilemeyen monoton hareketlere tik denir. Tik, ani olarak kendini gösterir. Bir amaç gütmez ve belirli özellikleri vardır.

Tikleri dört gruba ayırarak daha detaylı incelemek mümkün:

  • Basit vokal tikler: Boğaz temizleme, burun çekme, hırıltı sesi.
  • Basit motor tikler: Göz kırpma, boyun çevirme, yüz buruşturma, ağız germe.
  • Karmaşık vokal tikler: Belirli kelimeleri ya da ifadeleri sık sık yineleme, görülen işitilen en son ifadeleri ya da sesleri tekrarlama.
  • Karmaşık motor tikler: Koklama, dokunma, üzerine çeki düzen verme.

Farkında olmadan yaptığımız hareketler tik olabilir. İşte yukarıdaki listede hangi gruba dahil olanı yapıyoruz görebilirsiniz. Ya da çevrenizde yapan varsa uyarabilirsiniz.

TİK NEDEN OLUR? 

Nedeni tam olarak bilinememektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Genetiğin yanında doğuma yakın yaşanan problemler, stres ve yaşa bağlı hormonal değişmeler tik hastalığını tetikleyen etkenler arasındadır.

Erkeklerde tike rastlama oranı 3 kat daha fazladır. Çocuklarda yapılan araştırmalara göre kız çocuklarında %11, erkek çocuklarında %13 oranında tik hastalığına rastlanıyor. Başlangıç yaşı ise ortalama 7-11 yaş aralığında seyrediyor.

Tik vücudun en fazla yüz ve boyun kısmında görülür. Özellikle göz kırpma şeklindedir. Kısa sürelidir. Stres altında sıklaşabilir ve çirkin bir görünüme yol açar. Normal zamanda çok fazla göze batmayan rutin hareketler gibi görünür ve çevreye zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  Köpek Fobisi Nedir Nasıl Geçer ?

Tiklerin tedavisine başlamadan önce 3 ay ya da daha uzun süreler kişi gözlemlenir. Uzun gözlemler sonucunda tanı konulur. Psikolojik ve ilaç desteği ile tedaviye başlanır.

Gelen aramalar:

  • tik nasil gecer (46)
  • tik nedir (25)
  • tik tedavisi (13)
  • tik neden olur (10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir