Tiner Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uçucu maddelerin bağımlılığı, ciddi bir sorundur ülkemizde. Hele de son yılların en büyük problemi olan gençlik sıkıntılarını da buna bağlar isek, ciddi bir tartışma ve çözüm bekleyen konu birikintisi oluşacaktır. İnsanların çeresizliği kılıf bularak bu ürünlere başlaması ve buna bağımlı olması, sinir sistemini ve pek çok organın çalışmasını negatif etkiliyor ve ciddi beyin hasarları oluşuyor!

Uçucu ve Yapıştırıcı Maddelere Olan Bağımlılık!

Uçucu maddeler en kolay bulunan maddeler arasında yer alıyor. Fiyat olarak da oldukça ucuz olması, bu maddelerin kullanımını yanlış yere yönlendiren insanlar tarafından ele geçirilmesi ile sıkıntılar başlıyor. Yaygın olarak kullanılan maddeler, genellikle bali, tiner, boya maddeleri, uhu yapıştırıcısı, benzin ve benzeri şekilde sıralanıyor. Ciğerlere çekilen bu maddeler, kafa uyuşukluğu yapıyor ve kişi bu ürüne bağımlı oluyor. Tiner çeken insan, balii çeken insan ve benzeri gibi sıfatlar ile adlandırılan pek çok insan duymuşsunuzdur. Bu insanların etkin bir şekilde toplumumuzda yer alması, bizlerin suçudur belki de bir bakıma. İnsanları topluma kazandırma konusunda yeterli farkındalığa sahip olmayışımız, bu insanların hayatta kaybolmasına göz yummamıza neden oluyor. Bunu bilinçsiz bir şekilde yapıyor olmamız, en büyük sorun.

Bu Bağımlılıktan Kurtuluş!

Sönen hayatların kurtuluşu için, öncelikle bu insanlara ulaşmak ve onları anlamak gerekiyor. O insanların yaşantılarına bir destek olarak tedavi sunulur ise, ciddi derecede büyük başarılar elde edilir. Çünkü insanların tedaviyi kabul etmesi, ciddi bir dönüş gerektiriyor.

İlginizi Çekebilir:  İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir