Tiner Bağımlılığının Sağlığımıza Etkileri

Ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar gençleri kötü yollara sevketmektedir. Ailesel, bireysel ve sosyal faktörler kötü alışkanlıklar edinmek konusunda yeterli sebeplerdir. Kendi kendilerine zaten bir çatışma halinde olan ergenler bir de aile içi sorun ya da arkadaş çevresinde olumsuzluklara maruz kalıyorsa maddelere yönelmeye eğilimli olurlar. Yaşadıklarından kurtulma isteği, unutma arzusu, hatırlamama isteği sonucunda vücudu ve beyni uyuşturacak maddelere yönelmektedirler. Ergenlik döneminde alışkanlık haline gelen davranışlardan sonrasında kurtulmak isteyip kurtulamayan çok gencimiz var. Yıllar süren tedaviler sonucunda hem aileler hem gençler oldukça yıpranıyorlar. Aileler büyük hassasiyet göstererek çocuklarına her konuda destek olmalı ve kötü alışkanlar edinilmesine ortam hazırlamamalıdır. Olabildiğince ergenlik öncesi sosyal yaşantıları ve alışkanlıkları belirli düzeye getirilmelidir. Ergenlik dönemi başladığında çocuğa hissettirmeden kontrolü devam ettirmelisiniz. Ancak bunu çocuğunuza farkettirmemeye özen gösterin. Aksi halde güvenmediğiniz hissine kapılarak yasak olan şeylere yönelmesi kolaylaşır.

Ergenlikte maddeye yönelmenin çeşitli sebeplerinden bahsettik. Peki bu maddeler neler bir göz atalım.

Sigara ve alkol bunların başında gelmektedir. Çocuğun yaşadığı bölgeye göre kullanılan maddeler değişiklik gösterir. Esrar, kokain, eroin, ecstasy bunların devamıdır. Bulunabilirlik açısından değerlendirdiğimizde bally ve tiner başta gelir. Kullanılan uyuşturucu maddeleri vücuda çeşitli zararlar verir. Örneğin esrar, solunum ve kalp problemlerine, hafıza sorunlarına neden olur. Eroin, kabızlığa ve kilo kaybına neden olur.

Madde kullanımı aşırı dozda her zaman ölümle sonuçlanır. 

İlginizi Çekebilir:  Amigdala Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tiner kolay bulunur ve haz verir. Tercih edilme sebepleri çatışma yaşayan ergenler için klasiktir. Tiner kullanımı duyu ve bilinç kaybına neden olur. Merkezi sinir sisteminde sorunlara yol açar ve akciğer spazmına neden olur. Yüksek dozda alındığında tiner akciğerdeki oksijen ile yer değiştirerek kişinin boğularak ölmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir