Üstünlük Kompleksi nedir?

Üstünlük kompleksi, günümüzün pek çok kişisi tarafından benimsenmiş yahut benimsenmekte olan bir hastalık türüdür. Aslında genellikle psikolojik olarak ele alınsa da, psikoloji biliminin olması gerektiği şekilde etki edilir bu hastalığa.

Üstünlük Kompleksi

İnsanları kendinden alçakta görmek ve çoğu insanın fikirlerini önemsememek, bu konuda ciddi bir sıkıntı yaratmaktadır. İnsanların ister istemez bu tarz düşüncelere ulaşması, genellikle çevresel etmenler ve yaşanan sıkıntılar ile dile gelen bir olaydır.  Genellikle iş dünyasında ve sivil hayatın pek çok evrelerinde görünen bu olay, günden güne farklı çevreler tarafından araştırılmakta ve psikoloji bilimi dahil pek çok bilim insanının ilgisini çekmektedir.

Üstünlük Kompleksinden Kurtulmak?

Bu kompleksten kurtulmak için, genellikle psikolojik destek görülmesi gerekiyor. Lakin kişinin kendini tanıması ve bu alanda kendine yaptırımda bulunacak insanlara danışması ve ulaşması, bu alanda birkaç adım atlamasına olanak sağlamaktadır. Yeterli çalışmaların daha da etkili bir şekilde yapılması adına, kişisel sıkıntıların da önü açılarak kişinin kendini tanıma yolunda geçirdiği vakti daha da önemli bir şekilde kullanması gereklidir. Üstünlük kompleksi, hemen hemen her meslek grubunda bulunabiliyor. Lakin genellikle kalabalık ortamlarda çalışan ve bu ortamlarda daha da farklı insanlar ile tanışarak çevresindeki topluluğu sürekli değiştiren insanlarda görülebiliyor sık sık. Yapılması gereken tek şey, daha fazla bilgiye ulaşarak kişinin kendini daha da iyi tanımasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kendine zarar verme duygusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir