Uzun Süre Bilgisayar Ekranına Bakmanın Zararları Nelerdir

Artık devir değişti, faturaların dahi bilgisayar ve internet aracılığıyla ödenmeye başlandığı bir dönemde artık herkes eskisinden daha çok bilgisayar başında durmak mecburiyetinde. Bir de bunu işi gereği yapanlar var ki durum çok vahim. Peki bilgisayar ekranı neden gözleri yoruyor? Bilgisayar kullanmak, monitöre pür dikkat sürekli bakmak gözlerimizin kurumasına yol açar. Kuruyan gözler kendini yenileyemediği için, göz kırma sayılarımız azaldığı için de göz kendini yenileyemez duruma gelir ve ilk rahatsızlık belirtisi olan yorgunluk görülür. Göz yorgunluğu uzun süre monitör radyasyonuna maruz kalındığı zamanlarda da görülür.

Uzun süre monitöre bakmanın zararları;

Öncelikle his ve tepki derecelerimiz azalacaktır. Sürekli olarak monitörümüze konsantre olursanız etrafınızda olup biten olayları dinleyemez ve takip edemez hale geleceksiniz. Daha sonra fiziksel zararlar kendini göstermeye başlayacaktır. Çok uzun süreler (mesai saatleri boyunca) bilgisayar karşısında işi yada hobi gereği duran kişilerde zamanla gözlerinde uzağı ve yakını algılayamama gibi sorunlar kendisini gösterecektir. Göz kuruması, göz kanlanması, gözde yanma, gözde batma ve çapaklanma gibi belirtiler de cabası. Sanırım hiç bir şeyin sağlığınızdan daha önemli olmadığını biliyorsunuzdur. Bu yüzden her saat başı en az 10’ar dakika gözlerimizi dinlendirme fikrine ne dersiniz?

Gözlerimizi Monitörden nasıl koruyabiliriz?

Bilgisayar ekranına uzun süre maruz kalan kişiler için 50-60 dakika aralıklarla oturdukları koltuktan kalkmalarını, dışarıyı seyretmelerini, uzaklara ve yakına aralıkla bakmalarını, gözlerini normalden daha fazla kırpmalarını öneriyoruz. Bu tür egzersizler, uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde görülen göz tembelliği ve yorgunluğunu en aza indirecektir. Örneğin bilgisayar ekranında görünen bir manzara fotoğrafında uzak ve yakın kavramı yoktur, gözlerimiz bu fotoğrafta derinlikleri ve yakını algılayamaz. Böylelikle uzak ve yakın kavramımız zedelenir. Bu sorunları gidermek için ara sıra sanal görüntü yerine gerçek dünyayı da gözlerimize göstermeyi ihmal etmemeliyiz.

İlginizi Çekebilir:  Göze Cam Kırığı Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Göz koruyucu gözlüklerin faydası var mı?

İşi gereği bilgisayar karşısında sürekli çalışan kişiler, işlerinin durumuna ve yoğunluğuna göre göz doktoru muayenesinden sonra bir koruyucu gözlüğe sahip olabilirler. Numarası sıfıra indirilmiş, hiçbir başka yan etkisi olmayan bir gözlük kullanarak sadece monitörden değil, etraftaki başka zararlı güneş ışınlarından da korunabilirsiniz. Koruyucu gözlük kullanmanızı tavsiye ediyoruz fakat öncelikle bir göz doktoruna görünmeniz, ondan onay almanız şartıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir