Varise ne iyi gelir?

Genellikle akşam saatlerinde bacaklarınızda oluşan şişlik, ağrılar, sızlamalar ve gece krampları varis habercisi olabilir. Ve siz de şu anda doğru yerde doğru varis tedavi yöntemlerini okuyorsunuz. Hastalığı dert etmek yok, akıllılık edip ondan kurtulmak var. Bu yazımızda siz değerli hastaliktedavi.net okuyucularına varis ağrıları neden olur, varis nasıl geçer? varise ne iyi gelir gibi basit soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Varis, sanıldığı kadar masum bir hastalık kesinlikle değil. Özellikle bayanlarda varis bir sağlık probleminin ötesinde görsel bir kusur olduğu için de sorun olabilmektedir. Ama byle ciddi bir hastalıktan ilk kurtulma amacımız görsellik değil, tabiiki de sağlığımız olacaktır.

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan bacaklarımızın genelde alt taraflarında oluşan varis, genellikle hormon ilaçları, çevresel yük koşulları ve genetik benzerlik yatkınlık sebebi ile görülmektedir.

Bacaklarda Varis Neden Oluşur?

Varis, vücudun toplardamar siteminin yeterli seviyede ve düzgün çalışmaması sounucunda ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzdaki ve bacaklarımızdaki toplar damarlar hem deriye yakın hem de deriden uzaktan geçerler. Yani bazıları yüzeysel ve bazıları ise derinden geçen damarlardır. İşte bu yüzeye yakın olan damarların görünür vaziyette olmasının ardından mor ve mavi renklerinde varis damarları oluşur.

Bacaklarımızdaki damarların içerisinde kanı kalbe yani yukarıya taşıyan kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar kanı yukarı taşımakta görevlidirler ve ayağa kalkılsa bile kanın geriye kaçmasını önleyerek vücutta dolaşımda olan kanın kalbe ulaşmasını sağlamaktadırlar. Fakat bu kapakçıklar iyi çalışmadıkları taktirde kan kalbe taşınamadan tekrar aşağı doğru kayar ve bulunduğu damarda şişkinlik yaparak derinin dışından belli olmasına sebep olur.

İlginizi Çekebilir:  Bademcik Şişmesi ve Bitkisel Tedavisi?

Varis kendini nasıl belli eder?

Varis belirtileri aslında bir önceki maddede belirttiğimiz gibidir. Bacakların dışından şişkin ve mavi – mor renkli damarları görerek varisin belirtilerini görmüş oluyoruz. Kişi, varis sorunu ile ilk önce görsel olarak karşılaşacaktır. Varis hastalığının ilerleyen aşamalarında bacaklarda akşam saatlerinde ağrı, kramp, şişkinlik ve kaşıntı gözlemlenecektir.

Varis Tedavi Edilmeli mi?

Elbette! Her hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da basite alınmadan tedavi geciktirilmemelidir. Eğer tedavi edilmez ve ilgilenilmez ise daha büyük varis ağrıları, varis lekeleri ortaya çıkacaktır. Hiç bir tedavi uygulanmadan devam edildiği taktirde ise devam eden süreçlerde kişise kalp hastalığı, tansiyon ve şeker gibi hastalıklar da görünmeye başlayacaktır.

Varis Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

  • Varis hastaları kesinlikle uzun süreler boyunca ne oturmalı ne de ayakta kalmalıdır. Eğer ayakta ise her saat başı 5-10 dakika oturarak dinlenmeli, yahut sürekli oturan bir kişi ise yine her saat başı 5 – 10 adım atarak baldır hareketlendirmesi sağlamalıdır.
  • Varis hastaları her gün muhakkak düzenli olarak spor yapmalıdır.
  • Haftanın en az 4 günü düzenli olarak 30-45 dk arası yürüyüş yapmalıdırlar.
  • Varis hastaları çok uzun süreler boyunca saunada veya sıcak ortamlarda kalmamalıdırlar. Fakat sauna veya sıcak buhar banyosu sonrasında bacakalra soğuk su ile masaj yapılması önerilmektedir.
  • Denize girebilirler. Normal seviyede alınan güneşin bir zararı olmayacaktır. Ara sıra dinlenerek yüzmek ve denize girmek varise iyi gelecektir.
  • Toplardamarları kuvvetlendiren E vitaminini bolca tüketmeliler!
  • Kafeinden uzak durup lifli gıdaları yönelmeliler.
  • Eğer siz de varis hastası iseniz diğer varis hastalarına yardımcı olmak adına aşağıdan yorum olarak bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir, belirtileri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir