Vertigo tedavisi nasıl yapılır?

Latince anlamı çok garip olan “dönmek” şeklinde anlamı bulunan Vertigo hastalığı, bana göre garip hastalıklardan birisidir. Hem etkisi, hem de nedenleri gibi bir çok özelliği garip olan bu hastalığın tedavisi de sıradan hastalıklara göre sabit olarak yapılmaz. Yani öyle herkesin bilebileceği, basit bir şekilde uygulanan tedavi süreci yoktur. Bende biraz farklı açıdan tedavisi olan bu garip hastalığa değinmek istedim. Neticede nerede farklılık, orada ben…

Vertigo Tedavisi Mümkün Müdür?

Bu sorunda asıl nokta, sebebin gün yüzüne çıkarılmasıdır. Eğer bu hastalığın neden oluştuğunu çözerseniz, bu sebebe göre bir tedavi süreci uygulayabilirsiniz. Fakat sebebi bilemezseniz, doğrudan bir tedavi uygulamak kişiye göre zor olacaktır. İşin garip yanı, her ne kadar sebebin bilinmesi gerekiyorsa da aslında sebebi de pek fazla rahatça bilinemez. Doğal olarak uygulanan belli bir tedavi süreci olur. Bu tedavi süreci ise az sonra anlatacağım gibi basit ve belli aşamalara sahip olan bir süreçtir.

Bilinen Vertigo Tedavisi

Genelde sebebi saptanamayan Vertigo sorunu gidermek için, ilk aşamada bu soruna neden olabilecek tüm unsurları yok ederek tedaviye başlanır. Yani strestren uzak durulmalıdır, sigaraydı, kafeindi, efendim alkoldü falan bunları yasaklar doktor amcalar. Yani tetikleyici noktalar yok edilir. Zemin temizlendikten sonra ise gerek ilaç kullanımı ile, gerekse de genel anlamda cerrahi müdahaleler ile artık duruma göre bir tedavi süreci söz konusu olur. Bu noktada kişinin istekli olması ve bu şekilde basit görünen ama temelde zor olan alışkanlıkları bir kenara bırakması büyük önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Gastrit nedir, nasıl geçer?

Vertigo Tedavisinde Erken Müdahale

Bu tür sorunların tedavisinde erken tedavi sürecine başlamak önemlidir. Yani erken teşhise mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Eğer belirti hallerinde ya da öncesinde istenmeyen durumların oluşması gibi durumlarda bir hekime, uzmana danışırsanız; var olan bu sorunun sebebini saptamak da daha rahat olacaktır. Doğal olarak erken teşhis, sebebin saptanması gibi durumlar Vertigo sorununu kısa süre içerisinde tedavi etme aşamasında sizlere büyük bir destek sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir