Vücutta sıcaklığın yükselmesi

Vücudun, normal seyrinde devam eden bir ısısı, sıcaklığı vardır. Eğer bu sıcaklık normalin üzerine çıkarsa yanarsınız. Yanarsanız acı çekersiniz, acı çekersiniz sağlık sorunları oluşur… Diye uzar gider bu durum. Peki, bu ısı yükselmesi falan nasıl oluyor? Vücutta hangi durumlarda ısı yükselir? Şimdi sizlere bu soruların cevaplarını sunmaya çalışacağım. Olur da vücudunuz da bir ateşli hal, ısınma hali olursa bilgili olun.

Vücut Isısı Neden Yükselir?

Şimdi, vücudumuz çok narin bir kadın gibidir. En ufak sorunda hemen tepki verir. Öyle ki, bu tepkilerin sayısı da çok fazladır. Vücutta ki ısının yükselmesi, yani ateşlenme halide vücudun verdiği tepkilerden sadece birisidir. Kimi zaman basit bir grip olunması durumunda bile ateş yükselebilir. Kimi zaman çok ciddi bir hastalığın habercisi olarak vücutta ısı artışı olabilir. Örneğin verem gibi… Yani vücutta meydana gelen ısı artışlarında sebep oldukça fazla olabilir. Kesin bir neden sunmak öyle her baba yiğidin harcı değildir.

Vücut Isısı Yükselince Ne Yapılmalı?

Genelde bu tür durumlarda önce buz gibi bir duş aldırılır ve kişinin komaya girmesi önlenir. Tabii çok ciddi bir ateşlenme varsa. Yoksa her baş ağrısı halinde ya da ufak bir ateşlenme durumunda hemen buz gibi suyun altına girersek daha beter ederiz kendimizi. Bu nedenle ancak çok ciddi bir ateşlenme olursa ancak buz gibi suyun altına girmek doğru olacaktır. Yapılacak en doğru iş ise, hemen acil sağlık ekiplerini arayıp heyecanla yardımcı çağırmak olmalıdır. Zira bu tür durumlarda ancak sağlık ekipleri en doğru müdahaleyi yapabileceklerdir.

İlginizi Çekebilir:  Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir, belirtileri nelerdir?

Ateş Bazen Düşebilir de

Bazı durumlarda vücut sıcaklığında düşüşlerde görülebilir. Tıpkı vücut sıcaklığında artış olması gibi, düşüş konusunda da ciddiye alınması gerekir. Yani her zaman vücut ısısı ortada olmalıdır. Çok yüksek olunca da dert, çok düşünce de dert bitmez. Her iki durumda da hemen sağlık kuruluşlarına sığınmak en doğrusu olacaktır. Saatlerce bekleyip, rastgele önerileri denemeye kalkmayın sakın daha beter olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir