Yaşlara Göre İdeal Boy Uzunlukları

Sağlıklı kemiklere sahip olmak, boyun ideal uzunlukta olması için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Beslenmeye dikkat ederken özellikle kalsiyum açısından zengin beslenmek önemlidir. Kemiklerin sağlıklı olması ve boyun uzaması için spor yapmanın gerektiğini de unutmamak gerekir.

Çocuklarımız için nelere dikkat etmeliyiz?

Gelişim çağında çocukların boylarının takip edilmesi gerekir. Eğer gelişim çağının normalleri altında bir gelişim söz konusu ise mutlaka doktor kontrolünde bunun nedenleri araştırılmalıdır. Bu nedenle anne babaların çocuk gelişimi konusunda hassas olmaları gerekir. Eğer zamanında müdahale edilmezse, boy uzama problemi ilerleyen yaşlarda çözülemez. Sadece gelişim çağında değil, ömür boyunca ideal bir boy kilo oranı için nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve boy kilo değerlerinin neler olması gerektiğini sizlere sunuyoruz. Gelişim çağında boyun uzamaması için dikkat edilmesi gereken detaylardan söz etmeden önce, çocukların yaşlarına göre ideal boy uzunlukları hakkında tıbbi bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz.

Kadınlar ve erkekler için ideal boy uzunlukları ve kilo nasıldır?

Kadınlar için ideal boy ve kilo oranları;

Kadınların kilolarına dikkat etmesi her zaman gerekir, ancak gelişim çağından sonra menopoz döneminde çok daha dikkatli olunması gerekir. 30 yaş üstü kadınların kilo almaları daha kolay olduğu için özellikle 30 yaş üzerinde kilo alımına dikkat etmeli, ideal boy oranına göre kiloyu kontrol altında tutmalıdır.

Erkekler için ideal boy ve kilo, yaş durumuna göre bu şekilde olmalıdır;

İlginizi Çekebilir:  Su İçmenin Etkileri ve Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Boyun uzunluğu ırklara göre değişiklik gösterdiği için verdiğimiz rakamlar ülkemiz için geçerlidir. Avrupa, Asya ve Afrika için istatistikler daha farklıdır. Bu değerleri kıstas alarak çocuğunuzun 15 yaşına kadar ulaşması gereken değerleri görebilirsiniz. Erkeklerde boy uzaması daha geç görüldüğü için bu rakamlara ulaşmaları konusunda aceleci davranmamalısınız. Eğer boy uzama problemi olduğunu fark ediyorsanız mutlaka çocuk doktoruna girerek nedenlerinin araştırılmasını ve sorunun çözülmesini sağlamalısınız. Ortalama 24 yaşından sonra boy uzaması durmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir