Yirmilik diş nedir ve neden çıkar?

Ergenlik çağınızın ortalarında yani 20-25 yaşlarınıza doğru çıkan 20 yaş dişiyle ilgili bilmeniz gereken çok önemli bilgilere bu yazımda değindim. Özellikle kulaktan dolma bilgiler olan; ”20 yaş dişi ne zaman çıkar, 20 yaş dişi çekilmeli midir” gibi sorulara yanıt verdim. Ağız ve diş sağlığınızla ilgili bu önemli bilgileri dikkatle okumanızda fayda var.

Yirmilik diş nedir?

Genellikle yirmili yaşlarda çıktığı için bu ismi alan 20 yaş dişi, diş dizgisinin en sonunda yer alan 3. büyük azı dişidir. Herkeste 20 yaşında çıkacak diye bir kaide yoktur. Kişinin fiziki ve biyolojik yapısına göre değişik yaşlarda çıkabilir. 20 yaş dişi çoğu kimsede sağlıklı olarak çıkmaz ve genellikle yarısı diş etinin içinde kalır. Bu gibi durumlarda diş hekimi tarafından takibi yapılmalı ve gerekirse çektirilmelidir.

20 yaş dişini çektirmek gerekir mi?

Halk arasında çekilmesi gerekir diye bilinen 20 yaş dişi sanıldığının aksine çekilmemelidir. Ancak bunun için yirmilik dişinin; kişiye zarar vermeyecek şekilde ağız yapısında bulunuyor olması gerekir. Yani 20 yaş dişiniz diğer dişlerinize baskı yapmıyorsa, arkaya yada öne doğru kaymamışsa, diş kanamalarına sebebiyet vermiyorsa çekilmemelidir. Ancak 20 yaş dişi çoğu kimsede problem yarattığından genellikle çekilir.

20 yaş dişi çekildiğinde çok acı verir mi?

Bu sorunun cevabını özellikle dişçi fobisi yaşayanlar için veriyorum, hayır yirmi yaş dişi çekilirken ağrı acı vermez. Doğru uygulanmış bir lokal anestezi ile rahatlıkla acısız ve ağrısız yerinden sökülür. Sadece bası ve çekmeye bağlı ufak acılar olur ama normal bir diş gibi yüksek dereceli acı vermez.

İlginizi Çekebilir:  Diş Teli Nedir Ne İşe Yarar?

20 yaş dişi neden çıkar?

Kişinin yaşa bağlı büyümesinin doruk noktasına ulaştığı yirmili yaşlarda ağız yapısı da genişler. Büyüyen ağız ve diş yapısına bağlı olarak diş diziliminin sonunda 3. azı dişi olarak 20 yaş dişi çıkar. Çağımızın beslenme şekillerine bağlı olarak 20 yaş dişi artık tam olarak çıkmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir