Zayıflatan Yiyecekler ve Besinler

Düzensiz beslenme ve uyku, aşırı derecede hazır gıda tüketimi, düzensiz beslenme, masa başı işlerde çalışmak… vesairesi gibi birçok etmen kilo almanın temel sebepleri arasında yer almaktadır. Bir de bunlara spor yapılmayan yaşam şekli eklendiğinde aşırı kilolar kaçınılmaz olmaktadır. Bu sorunu ancak düzenli olarak spor yaparak ve beslenmemize dikkat ederek aşabiliriz. Daha sağlıklı, huzurlu ve zinde bir yaşam için yediğimiz içtiğimiz şeyler her zaman en önemli faktör olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Hiç bir zaman plansız bir şekilde gıda tüketmemeli ve yediğimiz içtiğimiz her şeyin bize faydası nedir zararı nedir diye düşünmeliyiz. Bu yazımızda zayıflamak için size oldukça yardımcı olacak besinleri bulacaksınız. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Zayıflatan Besinler

Yoğurt: Sindirim sistemimizi hızlandıran besindir. Yoğurt ya da yoğurttan yapılan yan ürünleri (ayran, cacık…) her öğün tüketmemiz gerekmektedir. Ayrıca; yoğurdun içerisinde barındırdığı bol miktarda kalsiyum, vücudumuzun temel kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

Karabuğday: Daha az yağ barındırması sebebiyle normal buğdayın yerine tercih edilmesi gerekmektedir. Daha az kalori almamızı sağlayan karabuğday, bir protein deposudur.

Yulaf: Yulaf, hemen hemen bütün diyet programlarının vazgeçilmez besinidir. Kilo vermeye oldukça yardımcıdır. İçerisinde bol miktarda protein ve D vitamini barındırmaktadır.

Baharat: Baharatlar içerisindeki özellikle kimyon, isot ve kırmızı pul biber zayıflamaya oldukça yardımcıdır. Her öğünde tüketilmesi gerekir.

Su: Sabahları kalktığımızda bir bardak su içmek, metabolizmamızı hızlandıracaktır. Gün içerisinde de en az 8 litre su tüketilmelidir. Su, zayıflamanın en büyük yardımcı besinidir.

İlginizi Çekebilir:  Evde Hızlı ve Kolay Kilo Alma Yolları Yöntemleri

Dereotu: Her öğün tüketilen dereotu, mide şişkinliğini ve gazını yok eder. Ayrıca, midedeki asit oranını dengeleyerek mide yanmasını önler.

Lahana: İçerisindeki bol miktarda lif ve B vitamini zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Nohut: İçerisinde bol miktarda D vitamini barındırmaktadır. Ayrıca; yağ yakım hızını oldukça arttırmaktadır.

Enginar: İçerisinde bol miktarda lif barındırmaktadır. Bu lifler, kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Balık:  İçerisinde oldukça düşük miktarda yağ barındırmaktadır. Doymamış yağ ve fosfor oranı da zayıflamamıza yardımcı olan besinlerin başında balığı getiriyor. Omega 4 ve 5 açısından oldukça zengin olan balık, metabolizmamızı hızlandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir