Zeytinyağın faydaları ve zararları nelerdir?

Akdeniz ikliminin yaşandığı kuşakta genel olarak mutfaklarda kullanılan zeytinyağı lezzetli olduğu gibi, kalp ve damar sağlığı açısından da çok önemli bir katkıda bulunuyor. Bu sebepten hareketle de yapılan araştırmalarda görüyoruz ki, yaşam süreleri Akdeniz kuşağında çok daha uzun seviyelere çıkabiliyor. Bu durum ile zeytinyağı tüketimi arasında ilişki arayan çok fazla bilimsel araştırma olduğunu söylerken, sonuçlarının da bilimsel anlamda bağıntılı olduğunu söylemek gerekiyor.

Mutfağınıza zeytinyağından başkasını…

Mutfağınıza zeytinyağından başkasını sokmaz iseniz, siz de bu araştırmalarda ele alınan sağlıklı uzun yaşam sürelerine ulaşabilir misiniz, bu konuda kesin bir bilgi veremem ancak zeytinyağı dediğimiz gıda ürününün sağlık açısından çok yararlı olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Bu noktada her çeşit yemeğinizde zeytinyağı kullanmak sizin için çok yararlı bir adım olur.

Sıcak yani pişirilen…

Sıcak yani pişirilen yemeklerde riviera dediğimiz çeşit zeytinyağının kullanımı çok yaygın ve doğrudur. Sahip olduğu asidik yapı açısından riviera zeytinyağları, tencere yemeklerinde ve diğer pişirme işlemlerinde çok net bir şekilde en uygun ürün olarak gözüküyor. Bir diğer taraftan soğuk yani pişirme gerektirmeyen noktalarda, salata gibi ya da çeşitli sos yapımlarında sızma zeytinyağı kullanmak, bu tip yağın yapısı gereği daha uygun olacaktır.

Sindirim açısından…

Sindirim açısından yukarıda belirttiğim gibi riviera ve sızma zeytinyağının kullanımı çok uygun olacaktır. Dışındaki kullanımlarda da çok sorunlu durumlar ile karşılaşmayacaksınız ancak en doğru ve sağlıklı kullanım olarak bu tip bir ayrım önemli bir yer alacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Diyaframdan Nefes Almak

Hayvansal kaynaklı yağlar…

Hayvansal kaynaklı yağlar için kesinlikle kalp ve damar hastalıkları açısından sorun olacağını söylemek gerekiyor. Eğer hayvansal besinlerin kan değerlerini çok net bir şekilde etkilendiği gerçeğine inanmak istemiyorsanız, bir uzman hekime gözüküp istediğiniz bilgileri alabilirsiniz. Yaşlılık ile birlikte bu tip bir yağ tüketimi geri dönülmez sorunları beraberinde getirebilir. Geç olmadan siz de biz doktorların uyarılarına kulak asın ve hayatınızı daha uzun ve sağlıklı bir şekle çevirin. Mutlu ve sağlıklı günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir